Європейський стандарт M-Bus - система збору даних з приладів обліку енергоносіїв. Використовуючи даний стандарт, можна організувати збір даних про витрату, що фіксується лічильниками, з сотень приладів. Для цього прокладаються кабельні системи шини M-Bus, до яких підключається прилад.

Система m-bus має явні переваги, які дозволяють іcпользовать її для створення відповідних диспетчерських мереж:

  • стабільна передача інформації з великої кількості неініціативною джерел на відстані до декількох кілометрів;
  • система недорога, а також не вимагає великих витрат на її установку і експлуатацію;
  • система легко реструктуризується і доповнюється новими джерелами даних;
  • дозволяє здійснювати повний зріз реального стану показань лічильників, знімаючи дані одночасно з багатьох джерел;
  • легко знімаються показання з приладів, розташованих у важкодоступних місцях;
  • система може бути оптимізована під вимоги замовника.

M-Bus протокол

Дані по системі передаються, використовуючи перешкодозахищений протокол M-Bus. Цей протокол використовується в схемі один майстер - багато Slave. У кожному сегменті мережі використовується один майстер, який направляє запити і отримує відповідь від кожного пристрою. Така схема дозволяє уникнути конфліктів в мережі. Дані передаються по шині в послідовному режимі. Щоб передати біт даних, майстер змінює в шині напруга. Кожне з пристроїв прослуховує даний сигнал, дізнаючись, яке з них отримує запит. Пристрій, до якого йде звернення передає біти даних у відповідь, змінюючи напругу в шині, які зчитує майстер.

M-Bus майстер

Майстер M-Bus - центральний пристрій, яке управляє роботою мережі. Як m-bus-майстра може виступати комп'ютер або інший пристрій, що зберігає дані з приладів і подає сигнали для зняття даних. Також m-bus-майстер живить пристрої за допомогою кабельного з'єднання. У систему додатково можуть бути включені різні датчики (тиску, температури, задимленості), які також харчуються від m-bus-майстра.

Шина і концентратор в мережі M-Bus

В мережі M-Bus можливе зняття даних з великого числа приладів. Однак прокладати кабель від сервера до кожного з приладів неможливо, тому в мережі використовується m-bus концентратор, який об'єднує безліч приладів і потім підключається безпосередньо до комп'ютера диспетчера або до мережі інтернет. Також концентратор виконує роль архиватора. Без нього система m-bus знімає поточні показання лічильника, а з концентратором є можливість зняти показання, збережені пристроєм. Цей пристрій управляється з комп'ютера диспетчера і організовує передачу даних з приладів, зберігаючи відомості з них направляючи їх по сигналу на керуючий комп'ютер. Є моделі концентраторів на 25, 60 або 250 абонентів. Концентратори можу виконувати роль повторювача, тому можлива побудова мережі з декількох концентраторів, в підпорядкуванні яких вбудовані інші концентратори, мають своїх абонентів.

Дані передаються за допомогою мідної кручений пари - шини m-bus. Прилад до шини може підключатися за допомогою телефонного кабелю 2х0,75 мм2, довжина якого може бути 1-5 метрів. Залежно від віддаленості диспетчерського комп'ютера, для приєднання концентратора до комп'ютера або модему використовується інтерфейс RS232 / USB. Обмеження по довжині передавальних кабелів обумовлені наростаючим опором провідника в залежності від наростання довжини. Зміни рівня напруги в шині, що є сигналом при передачі даних, викликає труднощі. Також буде обмежено й кількість приєднуються пристроїв Slave. Максимально ця кількість може бути 250. Як швидко передаються дані в мережі, залежить від електричної ємності шини. Зазвичай вона знаходиться в діапазоні 300-9600 біт / с.

Повторювачі, що використовуються для розширення мережі, як правило, візуально представляють інформацію про завантаженість мережі. На приладах присутній індикація, посередництвом якої можна визначити режим роботи і можливість додавання приладів.

Лічильники з можливістю передачі даних по мережі

Прилади з обліку енергоносіїв, що застосовуються в системах m-bus, оснащуються спеціальним модулем. Теплолічильники, що включають такий модуль, можуть бути двох типів. У першому типі m-bus-модуль вбудований в прилад, у другому - є додатковим. Модуль являє собою друковану плату, яка підтримує функцію передачі даних. Наявність такого модуля повинно бути зазначено в паспорті пристрою. Провід шини підключаються до гвинтових контактам лічильника. Максимально можливий діаметр підключаються проводів 2,5 мм, а напруга шини - не більше 50В

Знімання показань відбувається наступним чином:

Промисловий комп'ютер щодоби в певний час (за розкладом) по черзі опитує всі пристрої, підключені до мережі. Отримані дані передаються на центральний сервер збору даних. Після чого дані стають тут же доступні користувачеві.

Для роботи з даними, наприклад формування відомостей обліку, або моніторингу розроблено web - додаток ibilling. Ніякого додаткового програмного забезпечення не вимагається. Додаток дозволяє розмежовувати користувачів за ролями з різними рівнями доступу до даних і привілеїв для вирішення повсякденних завдань: настройка M-Bus мережі, аналітика і статистика споживання енергоресурсів, білінг і ін.